Alman şirkəti Abşeron yarımadasında suyun təmizlənməsi və təkrar istifadəsi təşəbbüsünə rəhbərlik edir
noy 05, 2025
BAKI, Azərbaycan, 11 sentyabr — Dünyada çirkab suların təmizlənməsi sahəsində aparıcı şirkətlərdən biri olan Almaniyanın BIOWORKS şirkəti, Azərbaycanın Abşeron yarımadasında suyun təkrar emalı və yaşıllaşdırma məqsədi ilə istifadəsini nəzərdə tutan layihə üzərində çalışır. Bu barədə şirkətin regional nümayəndəsi Yusif Məmmədli “Trend” agentliyinə məlumat verib.
O, bu açıqlamanı II Beynəlxalq Su İdarəetməsi Konfransı çərçivəsində verib:
“Hazırda biz Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi (ADSEA) ilə birlikdə təmizlənmiş suların texniki ehtiyaclar, xüsusilə suvarma məqsədləri üçün yenidən istifadəsini təmin edən layihə üzərində işləyirik. Əsas məqsədimiz Abşeron və digər regionlarda təmizlənmiş suların təkrar istifadəsini təmin etməkdir,” — deyə Məmmədli bildirib.
Onun sözlərinə görə, BIOWORKS şirkəti artıq Azərbaycanda üç mühüm layihə həyata keçirib:
“Şamaxı və Şahbuz şəhərlərində uzadılmış aerasiya sistemləri, Naxçıvanda isə MBR (membran bioreaktor) texnologiyası əsasında ən yüksək səviyyəli su təmizləmə qurğusu quraşdırılıb,” — o əlavə edib.
2007-ci ildə Münhendə təsis edilmiş BIOWORKS, tullantı, sənaye və texniki suların təmizlənməsi və onların yenidən istifadəsi üzrə ixtisaslaşmışdır.

Немецкая компания возглавила инициативу по очистке и повторному использованию воды на Апшеронском полуострове
ноя 05, 2025
БАКУ, Азербайджан, 11 сентября — Немецкая компания BIOWORKS, один из мировых лидеров в области очистки сточных вод, разрабатывает проект по повторному использованию воды для озеленения и орошения Апшеронского полуострова. Об этом сообщил региональный представитель компании Юсиф Маммадли в интервью агентству “Trend”.
Он сделал заявление на полях II Международной конференции по управлению водными ресурсами:
“Мы сотрудничаем с Государственным агентством водных ресурсов Азербайджана (ADSEA) над проектом по повторному использованию очищенной воды для технических нужд, включая ирригацию. Основная цель — обеспечить вторичное использование очищенной воды как на Апшероне, так и в других регионах страны,” — отметил Маммадли.
По его словам, компания уже реализовала три проекта в Азербайджане:
“Системы продлённой аэрации были построены в Шемахе и Шахбузе с использованием инновационных технологий BIOWORKS. В Нахичевани установлена система MBR (мембранного биореактора), обеспечивающая наивысший уровень очистки воды,” — подчеркнул он.
Основанная в 2007 году в Мюнхене, BIOWORKS специализируется на очистке сточных, промышленных и технологических вод для их последующего использования.